Elektronik Güvenlik

CCTV Kapalı Devre Kamera Sistemi Nedir?

CCTV: İngilizce “Closed Circuit Television” – “Kapalı Devre Televizyon Sistemi” kelimelerinin ilk harflerinden oluşturulmuş teknik bir terimdir. Günümüzde CCTV sistemi denilince kapalı devre kamera sistemi akla gelmektedir.

Klasik televizyon sisteminde görüntü ve ses sinyali bir merkezden pek çok kişiye açık olarak gönderilir. Kişiler alıcıları vasıtasıyla ( televizyon anteni – uydu alıcı – karasal alıcı, internet tv vb ) bu sinyalleri alır görüntüleri uzaktan izler sesleri dinler.

CCTV sistemi ise genellikle lokal bir alanda, sadece ilgili kişilere görüntü ve ses izleme yetkisine izin veren sistemdir. Daha çok güvenlik nedeniyle uygulanır. CCTV sistemleri yakın zamanda eğitim amacıyla da sık kullanılmaya başlanılmıştır.

CCTV SİSTEMİ UYGULAMA ALANLARI

CCTV sistemleri görüntü ve ses kaydı, uzaktan izleme, kayıtları oynatma ihtiyacı duyulan her yerde kullanılabilir. Uygulama alanı olarak en basit anlamıyla bir evde dadı izleme bebek kontrolundan, daha geniş uygulama alanı olarak bir şehrin tamamının güvenlik kameraları ile izlenmesi örnek gösterilebilir.
Konunun 4 ana bileşeni vardır:
1. Görüntü sinyalinin alınması : CCTV güvenlik kameraları
2. Sinyalin taşınması : Video sinyalinin kameradan kayıt cihazına kadar taşınması. Kamera – kayıt cihazı arası sinyal taşıma işlemi cctv kablo, koaksiyel kablo, fiber optik kablo, kablosuz alıcı verici üniteler veya link sistemi ile yapılabilir.
3. Kayıt ve izleme ünitesi: kamera görüntüleri ihtiyaca uygun şekilde
– Sadece izleme yapılabilir : swich (kamera seçici – tek kamera izleme / seçilen kamerayı izleme) , quad (dörtlü izleme veya sekizli izleme), multiplexer (dokuzlu veya on altılı izleme)
– Bilgisayar tabanlı kayıt cihazı ile kaydetme – izleme – uzaktan izleme – kayıtları oynatma
– Stand alone dijital kayıt cihazı ile kaydetme – izleme – uzaktan izleme – kayıtları oynatma
4. Görüntüleri uzaktan izleme için görüntü transfer sistemi. Yerel ağ veya internet, link sistemi veya fiber kablo
Aşağıda kamera sistemlerinin belli başlı uygulama alanları listelenmiştir.

Köprüler, yollar, cadde ve sokaklar ile kavşaklarda trafiği görüntülemek, yönetmek, güvenlik
Ev, ofis, depo, atölye, fabrika vb yerlerde hırsızlık veya kötü niyetli kişilerin tespiti
Toplu yaşam ve alışveriş alanlarında çok yüksek caydırıcı özelliği
Üretim ve diğer çalışma ortamının kalitesini arttırmak için kayıt ve izleme
Yöneticilerin bulunduğu yerden işyerleri, fabrika ve atolyede çalışanlarını izleyebilme denetleyebilme uygulaması
Konferans salonu, tiyatrolar, stadyumlar gibi yerlerde gösterinin her yerden izlenebilmesini sağlamak
Otobüs, tren, gemi, uçak vb taşıtlarda güvenliği sağlamak ve taşıt içindeki servis kalitesini arttırmak.
Okul ünivesite kampüs kreş anaokulu vb eğitim mekanlarında güvenlik sistemi
Ev villa apartman güvenliği
Askeri tesisler limanlar havalanı kamera sistemleri

ARF Güvenlik, Kapalı Devre Televizyon sistemleri, büyüklüğü ne olursa olsun, her türlü bina kompleksinde bina içi veya dışı, uzak veya yakın çevrenin en kaliteli sistemler, en düşük maliyet ve en etkili yöntemle izlenmesini sağlar. Kameralarla alınan görüntülerin izlenmesi, kaydı, yedeklenmesi ve uzak erişimi için en etkin ve kolay kullanım yolu dijital video kontrol sistemleridir. Bu sistemlerle merkezi bir noktadan aynı zamanda birbirinden uzak dahi olsalar birden çok yerin gözlenmesi sağlanır. Yine bu sistemlerinin akıllı hareket algılama özelliği, fonksiyonel arama seçenekleri, kayıt ve kayıt izlemedeki kolaylıkları ve üstün görüntü kaliteleri, güvenlik görevlilerine olayın durumuna göre tedbir alma ve daha etkin müdahale etme olanağı verir. Kapalı devre televizyon sistemi oluşturulan güvenlik merkezleriyle entegre edilerek güvenlik biriminizin kartlı geçiş, yangın, güvenlik gibi tüm ilgili sistemleri bir arada izlemesini sağlar.

Diğer sistemlerle entegre çalıştırıldığında fonksiyonelliği artar..

Kapalı Devre Kamera Sistemleri         Merkezi Görüntü Yönetim Sistemleri

Dijital Kayıt Sistemleri                       IP Kameralar

Şehir izleme sistemleri                      Görüntülü İnterkom Sistemleri

Plaka Tanıma Sistemleri                    Çevre Güvenlik Sistemleri

Görüntülü İnterkom Sistemleri

Arzuladığınız stil hayal ettiğiniz güvence …

 

NVR KAYIT CİHAZI NEDİR ?
NVR cihazları kendilerine tanımlanmış IP kameraların görüntülerini alan, kaydeden ve işleyen cihazlardır. Bu cihazlar diğer bütün ağ aygıtları gibi bir IP numarasına sahiptirler. Herhangi bir web tarayıcısından cihazın IP numarasını yazarak NVR’ın web arayüzüne erişim sağlanabilir. Bu arayüzden ayarların tamamı yapılabilir, yeni IP kameralar cihaza tanımlanabilir. Bazı NVR kayıt cihazlarının istemci (Client) yazılımları da mevcuttuer. Bu yazılımlar ile NVR cihazına bağlanarak tanımlı IP kameraların görüntülerini izlemek, arşivlere ulaşmak ve ayarları değiştirmek mümkündür.
NVR cihazları depolama birimi olarak sabit disk kullanabildikleri gibi USB, E-SATA gibi yerel depolama birimlerini ya da NAS, iSCSi gibi ağ depolama birimlerini kullanabilen modelleri de vardır.
 
DVR KAYIT CİHAZI NEDİR ?

İngilizce Digital Video Recorder – Türkçe Sayısal görüntü kaydedici terimlerinin baş harflerinden üretilmiş bir kelimedir. DVR ismi o kadar yaygınlaşmış durumdadır ki Dünyada bir endüstri alanı olmuştur.
DVR (Digital Video Recorder – Dijital Video Kaydedici) Cihazlar, kameralardan alınan görüntülerin kaydedilmesini, izlenebilmesini ve yönetilebilmesini sağlayan cihazlardır. Güvenlik Kamera Sisteminin kurulmasının asıl ve en önemli amacı, riskli bölgelerde oluşması muhtemel olayların kayıt altında tutulması ve istendiği anda bu kayıtların izlenip gerektiğinde hukuki delil olarak kullanılabiliyor olmasıdır

DİJİTAL KAYIT CİHAZLARI NEDEN  KULLANILIR ?

NVR ve DVR’lar, tek bir lokasyondan birden fazla kamerayı yönetmek için oldukça idealdir.

  • Bu sistemler sayesinde normal bir kameranın SD karda depoladığı video sayısından daha fazlasını depolayabilirsiniz. Ayrıca daha uzun süreli videolar ya da HD kalitesinde videolar da depolayabilirsiniz.
  • Bu sistemlere alarm ve hareket algılayıcı sistemler kurabilirsiniz
  • Tek bir arayüzden her bir kameranın görüntülerini tekrar izleyebilir ve o görüntüleri analiz edebilirsiniz.
DİJİTAL KAYIT CİHAZLARI NERELERDE KULLANIR ?

Dijital kayıt cihazları; evler,işyerleri,ofisler gibi herhangi içinde bir kayıt kamerası bulunan her mekanda kullanılabilir, basit bir arayüz yazılımı içeren bu cihazların temel işlevi veri depolamaktır, içlerinde bulundurduğu yüksek kapasiteli diskler sayesinde uzun süreli kayıt işlemlerini kesintisiz gerçekleştirebilir.

Büyük boyutlu kameralı izleme sistemleri genel olarak iki ana teknoloji kullanılarak gerçekleştirilir.
– Fiber altyapı, Fiber optik kablo kullanılarak
– Kablosuz görüntü aktarıcılar kullanılarak
* Pratikliği, esnek uygulama imkanları, ekOnomik fiyatı nedenleriyle wireless sistemler daha çok kullanım alanı bulmaktadır.

Kablosuz mobese kamera sistemleri yaygın olarak aşağıdaki uygulamalarda tercih edilmektedir:
* Şehir izleme, İl, ilçe, belde, köy kamera güvenlik sistemleri
* Havaalanı güvenliği, pist denetimi, uçuş güvenliği
* Liman, tersane, sahil, deniz trafiği denetimi
* Cezaevleri, Askeri tesisler, Endüstriyel tesisler
* Çiftlik, büyük tarım alanları, barajlar vb.

Görüntülü interkom sistemleri, geleneksel apartman konuşma sistemlerinden farklı olarak, kapıdaki misafirleriniz ile görüntülü olarak da iletişim kurmanıza imkan sağlar. Üstelik sadece giriş kapısına değil, binanın etrafına yerleştirilmiş güvenlik kameralarının görüntülerine de ulaşılabilir ve güvenliğinizi arttırabilirsiniz.

Görüntülü interkom sistemleri diğer dairelerle görüntülü ve sesli olarak iletişim kurmanıza olanak sağlar ve hem ip tabanlı hem de analog tabanlı olarak kullanılabilir. Her iki türde de tek kablo üzerinden ses, görüntü ve enerji aktarılabilmesi sayesinde hızlı ve kolay kurulum yapılabilirken, aynı zamanda kablolama maliyeti de düşürülür.

Plaka Tanıma sistemi ile Plaka tanıma ve arşivleme, Polnet plaka kontrol, Polnet plaka kontrol sonuçlarına göre seçenekli alarm kontrolü, Özel birimler için geliştirilmiş operasyonel özellikler,  Plaka geçişlerinde sms ile otomatik bilgilendirme, Serbest geçişler için plaka tanımlama, Dahili karaliste kontrolü, Mükerrer geçiş kontrolü, Hız Sınırı Kontrolü (VEGA 2H Radarlı Kamera Kullanılmalıdır), Aynı güzergahta seyreden araçlarda ortalama hız kontrolü, Şerit ihlali kontrolü, İzleme,yönetim ve raporlama için web arabirimi,  El bilgisayarlarından (PDA) izleme,  Yüksek tanıma oranına sahip plaka tanıma, Bütünleşik kırmızı ışık kontrolü yapabilirsiniz.

Bu sistemde hırsızlar bahçenizden içeri girmeye kalktığında anında haberdar oluyor ve ekrandan izleyebiliyorsunuz… Çevresinde fiziki güvenlik önlemi alınmış (Duvar,Tel çit, demir parmaklık vb.)  ve çevre güvenliğinin ön plana çıktığı tüm taşınmaz mülklerde ( Villa kentlerde, Villalarda,toplu konutlarda,Fabrika ve depolarda, Askeri karargah,Sınır karakolların da, Ceza evlerinde ve Konsolosluklarda vb.) kurulabilir.

Kolay, esnek ve fonksiyonel kullanım özellikleri ile bir kapıdan – çok kapılı
çözümlere, bir binadan çok binalı işletmelerin tek bir merkezden kontrolüne kadar çok geniş ürün yelpazesine sahiptir..

Geçiş kontrol sistemleri ile binadaki mal ve can güvenliği sağlanırken aynı zamanda binadaki  yaşayış hakkında da çok önemli bilgiler toplanır.

Yatay ve dikey tüm bina ve kapalı alanların yangına karşı en etkili korunmasını sağlamak amacıyla yangın panellerine ve birçok saha
ekipmanlarından oluşan yangın ihbar sistemlerine sahiptir.
Sistemler tamamen kullanıcı dostudur.

• Yangın Algılama ve Uyan Sistemleri
• Gaz Algılama, Uyarı ve Kesme Sistemleri
• Pilli Yangın ve Gaz Dedektörleri
• Acil Durum Aydınlatma ve Yönlendirme Sistemleri